Szkoła Językowa Kursy j. angielskiego


 

 

 

 

 

 

 

    Podejmując decyzję o zapisaniu się na zajęcia z języka angielskiego lub niemieckiego trzeba również zdecydować o formie nauki. To częsty dylemat, ponieważ wybór uwarunkowany jest wieloma czynnikami.

 

  Od pewnego czasu spotykam się z opinią, że nauka języka ma sens tylko indywidualnie. Mając już duże doświadczenie nie mogę się z tym całkowicie zgodzić. Z całą pewnością przyznaję jednak, że jest to komfortowa sytuacja dla uczącego się. Lektor skupia się wówczas tylko na jednej osobie, na jej pytaniach, wątpliwościach, jej umiejętnościach. Tempo pracy jest całkowicie uzależnione od jednego kursanta, dostosowane do jego zdolności opanowania materiału. Ponadto osoba ucząca się ma możliwość trenowania umiejętności mówienia, wypowiadania się przez większość czasu. Tematyka zajęć jest dostosowana do zainteresowań tylko i wyłącznie tej jednej osoby, co powoduje, że wzrasta motywacja.

 

Ta forma zajęć jest też najlepsza dla osób, które chcą w szybkim czasie odświeżyć sobie to, czego już się kiedyś nauczyły. Lektor skupia się wówczas dokładnie na tym, czego potrzebuje w danej chwili kursant i dostosowuje zajęcia, ich tempo, zakres leksykalny i gramatyczny, dokładnie do posiadanych już umiejętności.

 

Niezaprzeczalnie również osoby, które mają trudności w opanowaniu np. zagadnień gramatycznych, czy też muszą zaliczyć jakąś partię materiału w szkole, na studiach, powinny korzystać właśnie z zajęć indywidualnych.

 

Decyzja należy oczywiście do kursanta. To on musi czuć, że dana forma nauki jest dla niego odpowiednia. Niektórzy nie chcą uczyć się w grupie ze względów osobowościowych. Jeżeli nie lubi się nawet małej rywalizacji, a brak pewnych umiejętności językowych powoduje stres, faktycznie wybór powinien pójść w kierunku zajęć indywidualnych. Warto jednak uzmysłowić sobie, że zajęcia grupowe mają także swoje zalety.

 

Dlaczego nie każdy powinien uczyć się indywidualnie? Dlaczego warto uczestniczyć w kursach grupowych?

 

     Jak już wyżej wspomniałam, podczas zajęć sam na sam z lektorem, jego uwaga jest skierowana tylko na jedną osobę, zatem nie ma możliwości, aby kursant nie musiał być skupiony przez całe zajęcia. To dla jednych będzie zaletą, dla innych już nie. Zdarza się, że uczące się osoby czują się zbyt mocno obciążone koniecznością stałego skupienia na 100%. Nie każdy potrafi być cały czas aktywny.  Kursanci często biorą udział w zajęciach po pracy, po szkole, gdy już tak naprawdę są trochę zmęczeni. Zdolność skupienia się jest na pewno osłabiona, co sprawia, że zajęcia mimo atrakcyjności mogą być dla nich męczące. 

 

Grupa natomiast daje pewnego rodzaju swobodę, rozluźnienie, ale jednocześnie, jeżeli jest dobrze dobrana i właściwie prowadzona, zdecydowanie sprzyja zdyscyplinowaniu. Mimo zmęczenia kursant pozostaje aktywny, mobilizuje się, ponieważ obecność innych osób pobudza go do pokonywania własnych słabości. Jest jednak warunek, że jest to mała grupa, w przeciwnym razie łatwiej jest się wycofać i stać się pasywnym obserwatorem, który nie zrobi zbyt dużych postępów.

 

    Trzeba również pamiętać, że nauka języka obcego ma sens, gdy odbywa się systematycznie, nie jest odkładana na później. Zajęcia indywidualne kuszą niestety kursanta dość często, aby sobie, mówiąc kolokwialnie, odpuścić. Nie ma co się tutaj oszukiwać, nauka przestaje być w takiej sytuacji skuteczna lub wzrost umiejętności jest bardzo znikomy mimo najlepszych starań lektora.

Niektórzy widzą w zajęciach indywidualnych dodatkowy plus, którym jest możliwość indywidualnego ustalania terminów zajęć. Faktycznie w przypadku ludzi, którzy mają grafik dość mocno wypełniony jest to najlepsza opcja. Dla innych, którzy są w stanie się dopasować, już nie.

O ile sama możliwość dostosowania dnia i godziny indywidualnie jest korzystna, to fakt, że bez obecności kursanta na zajęciach nie powstają zaległości, stanowi już duży minus, jest to często przyczyną przekładania zajęć. W przypadku osób, które uczą się intensywnie również poza zajęciami z lektorem, nie stanowi to tak dużego problemu. Wielu ludzi jednak nie jest zbyt systematyczna i każda odłożona lekcja spowalnia cały proces nauki języka. Uczestniczenie w kursie grupowym i brak możliwości przekładania zajęć mobilizuje do bycia systematycznym.

 

 

Czy warto zrezygnować z zajęć indywidualnych na rzecz kursu językowego w grupie?

 

   Po pierwsze, jak wyżej wspomniałam, grupa mobilizuje do obecności na zajęciach oraz sprzyja aktywnemu uczestniczeniu w nich mimo zmęczenia. Zastanów się zatem, czy nie jest to dla ciebie lub Twojego dziecka lepsza forma nauki. 

 

     Kolejnym niezaprzeczalnym faktem, będącym zaletą kursów językowych w grupie jest cena, zdecydowanie niższa niż za zajęcia indywidualne. Od czego to zależy? Czy zajęcia w grupie są słabsze jakościowo, mniej efektywne?

 

Może tak się zdarzyć, jeżeli grupa jest zbyt duża. Polecam dlatego uczestniczenie w zajęciach w grupie maksymalnie 6-osobowej. Nie neguję grup np. 8-osobowych, ale z racji mojego doświadczenia jako lektor, nauczyciel i również kursantka, wiem, że to liczba już nie dla wszystkich korzystna.

Polecam małe grupy nie przypominające liczebności grup szkolnych.

 

    Zastanawiając się nad jakością i skutecznością zajęć należy wziąć pod uwagę doświadczenie i kwalifikacje lektorów oraz osoby prowadzącej szkołę językową. Niezmiernie ważna jest bowiem wiedza i umiejętności właściwego poprowadzenia całego procesu nauki kursantów. Nie ma bowiem złotej metody, a o skuteczności decyduje właśnie rzetelność lektora, jego umiejętności oraz własne zaangażowanie kursanta w naukę.   

 

 

Jakie korzyści czerpie Kursant z uczęszczania na zajęcia grupowe?

 

      Przede wszystkim zacznę od tego, że pisząc o grupie mam nadal na myśli zajęcia, w których bierze udział od 3 do 6 osób. Większa liczba osób nie interesuje mnie obecnie jako lektora. Uważam, że zajęcia, owszem, mogą odbywać się w większej grupie i to na najwyższym poziomie, jeżeli chodzi o ich jakość (mam z takimi sporo doświadczeń, ze względu na to, że nie miałam wpływu na tę liczbę), ale nie dla każdego kursanta będą one jednak tak samo efektywne.

 

Najbardziej optymalną formą są grupy  3-, 4-, 5-, 6-osobowe lub przynajmniej nauka w parach. W miejscu, które stworzyłam oferuję właśnie takie formy zajęć (https://optimal-szczecin.pl/kursy-angielski-niemiecki), ponieważ zależy mi na efektywności, zadowoleniu kursantów i komfortowej pracy również dla lektora

 

Kursanci zachowują swój komfort bycia traktowanym nadal indywidualnie, w tak małej grupie jest to nadal możliwe. Mają okazję do zupełnie innych interakcji językowych niż na zajęciach sam na sam z lektorem. Ponadto warto podkreślić, że szereg ciekawych sposobów na naukę odbywa się tylko w grupie, niektóre są nie do zrealizowania na zajęciach indywidualnych. Lektor nadal skutecznie egzekwuje aktywność, wykonanie ćwiczeń ustnych i pisemnych, co przekłada się oczywiście na czynione przez kursantów postępy.

 

    Kurs językowy w grupie zorganizowanej rzetelnie, z bardzo zbliżonym poziomem znajomości języka kursantów, ich wiekiem, staje się znacznie bardziej atrakcyjny niż w formie zajęć indywidualnych i przynosi zauważalne przez samego kursanta efekty. Dzieje się tak, dlatego że dzięki drobnej rywalizacji (szczególnie u dzieci i młodzieży, chociaż nie tylko) wzrasta motywacja kursantów. Generalnie my ludzie lubimy mieć towarzystwo, a grupa nam je tworzy. Dodatkowo powstaje coś w rodzaju wzajemnego dopingu, wzajemnego mobilizowania się, o którym wyżej wspominałam. Stworzona na zajęciach przyjazna atmosfera powoduje, że kursanci chętnie biorą w nich aktywny udział i wychodzą zmotywowani do dalszej pracy.

 

Wprawdzie grupa to najczęściej osoby zupełnie inaczej przyswajające wiedzę, inaczej uczące się, jednak stanowi to również zaletę. Ucząc się z innymi obserwujemy ich punkt widzenia, inny sposób wypowiadania się, a to dzięki porównaniom rozwija nasze umiejętności. Ważną zaletą kursów językowych w małych grupach jest też możliwość trenowania znacznie szerzej umiejętności komunikowania się. W grupie jest o wiele łatwiej stworzyć interakcje językowe, symulować sytuacje w języku obcym, dzięki którym kursant szkoli się intensywniej i częściej sprawdza swoje umiejętności porozumiewania się.

 

      Bardzo lubię pracować indywidualnie z kursantami, ponieważ mam wówczas możliwość skupienia się tylko na jednej osobie, na jej oczekiwaniach, jej trudnościach i znacznie łatwiej jest mi zajęcia modyfikować w razie potrzeby już w trakcie ich trwania. Jednak zajęcia grupowe są z całą pewnością zajęciami, które dodają energii zarówno lektorowi jak i kursantom. Z tego względu również trudno mi jest je postawić na drugim miejscu w stosunku do indywidualnych. To jest dla mnie zupełnie inny wymiar pracy, równie atrakcyjny i ciekawy, a dla kursanta niejednokrotnie korzystniejszy.

 

     Co zatem wybrać? Kurs w grupie czy kurs indywidualny? Wybór powinien być uzależniony od celu nauki języka. Należy zastanowić się, co chcę osiągnąć, w jakim czasie oraz czy dane zajęcia zapewniają to, czego oczekuję.

 

Jeżeli masz wątpliwości, pytania, nie dokonałeś jeszcze wyboru, napisz do mnie. Postaram się pomóc w powzięciu decyzji i wyjaśnię wszystkie szczegóły.

Jeżeli moje podpowiedzi pomogły Ci dokonać wyboru, ucieszę się, a Ty możesz mi o tym powiedzieć poprzez polubienie mojej strony na Facebooku 

 

kontakt@optimal-szczecin.pl

 

Monika Szubielska

 

 

 

31 sierpnia 2018

KURSY JĘZYKOWE - JAKIE ZAJĘCIA WYBRAĆ? W GRUPIE CZY INDYWIDUALNE?

OPTIMAL JĘZYKI OBCE SZCZECIN  © 2017 | POLITYKA PRYWATNOŚCI | KURSY - OFERTA  CIEKAWOSTKI  | KONTAKT