Szkoła Językowa Kursy j. angielskiego

 

 

 

 

 

 

           

      Ucząc się języka obcego, słyszałeś zapewne, że systematyczna nauka słownictwa to podstawa. Problem zazwyczaj jest jednak w tym, że po pierwsze nie zawsze wystarcza nam zapału do systematycznej  nauki, a po drugie często brak nam pomysłu na to, jak się uczyć, aby pamiętać słówka i umieć ich swobodnie używać.

 

Mój wpis dotyczy nauki słownictwa, które oczywiście nie wystarczy do zdobycia umiejętności swobodnego komunikowania się w języku obcym, ale to ono jest bazą do tego, aby zacząć rozumieć wypowiedzi w języku niemieckim i używać go skutecznie. Ważne jest jednak również trenowanie, już od początku nauki języka, umiejętności sprawnego reagowania nie tylko pojedynczymi wyrazami, lecz zdaniami.

 

Jeżeli czytasz mój wpis, jesteś prawdopodobnie na początku przygody z językiem niemieckim lub kontynuujesz nawet już długi czas jego naukę, ale potrzebujesz wskazówek, które Ci ją ułatwią i sprawią, że zaczniesz szybciej robić postępy. Przeczytaj zatem poniższe wskazówki, stosuj się do nich, a przekonasz się, że język niemiecki nie jest wcale taki trudny.

 

WARUNKI NAUKI

Zacznijmy od rzeczy, które sprawiają, że czujemy się lepiej. To wpływa na efekty.

 

 • Zastanów się, gdzie, w jakim miejscu lubisz najbardziej się uczyć. Czy jest to Twój pokój, czy może inne miejsce? Wiesz już? Korzystaj z tego. Staraj się właśnie w tym miejscu zasiadać do nauki.

 

 • Ustal, co pomaga Ci (jakie otoczenie) utrwalać słownictwo? Czy jest to odpowiednie światło, cisza, określona pora dnia, porządek? Wykorzystuj to świadomie. 

 

Warto pamiętać, że światło, jego natężenie ma wpływ na to, jak zapamiętujemy, a więc jak skutecznie się uczymy. Zachodzące w naszych organizmach procesy biologiczne, psychologiczne skutkują dobrym lub złym  samopoczuciem. Wszyscy to znamy. Musisz zatem świadomie dbać o odpowiednie oświetlenie. Półmrok raczej  nie sprzyja koncentracji.                                         

 

Wyłącz wszelkie media, które powodują, że twój mózg dzieli swoją uwagę na naukę i dodatkowo na słuchanie zdań, które docierają z telewizora czy audycji radiowej.

 

 

NASTAWIENIE DO NAUKI

 

    Zadbaj o to, aby nauka słówek była przyjemnością. Emocje towarzyszące nauce są bardzo ważne. Nikt nie robi z przyjemnością rzeczy, do których ma negatywne nastawienie.  

A więc: nie zakładaj z góry, że będzie ciężko, że się nie uda, że nie dasz rady, czy też, że język niemiecki jest dla Ciebie za trudny. Zaprogramuj się pozytywnie. Zacznij od przekonania, że uda się (może nie od razu, ale uda się), dasz radę, nawet, gdy nie będzie chwilami zbyt łatwo. Nie pozwól też, aby inni ludzie swoimi stereotypami czy osobistymi przekonaniami, demotywowali Cię.

Tylko z dobrym nastawieniem czeka Cię sukces.

 

 

NAUKA JĘZYKA W DRODZE

 

      Nie tłumacz się już nigdy, że nie masz czasu. Zgadza się, że miewamy go mało, ale tak naprawdę wszystko zależy od naszych chęci oraz organizacji.

Nauka w domu to jedna możliwość. Kursy – druga. Pomyśl jednak, ile czasu zdarza nam się spędzać całkowicie bezwartościowo. Wykorzystuj sytuacje, gdy np. czekasz długo pod gabinetem lekarza, na przystanku lub jedziesz i możesz odtwarzać nagrania w języku niemieckim. To wszystko jest kwestią  przygotowania się do nauki. W jaki sposób? Miej zawsze przy sobie np. Mp3, może swój zeszyt, książkę lub dostęp do Internetu w telefonie, aby móc uczyć się w każdej chwili. Każda sytuacja, w której obcujesz z językiem niemieckim, to z całą pewnością zapamiętane kolejne słowa, zdania, reakcje językowe. Wszystko zależy tylko od Ciebie.

 

 

SPOSOBY ZAPAMIĘTYWANIA SŁOWNICTWA W JĘZYKU OBCYM

 

     Gdy już przeorganizujesz swój czas, zadbasz o pozytywne nastawienie i przygotujesz się do nauki, zacznij stosować różne metody. Próbuj różnych sposobów, stosuj te, które najbardziej lubisz i zauważasz, ze przynoszą oczekiwany efekt. Poniżej zamieściłam wskazówki, które wielu moim uczniom pomogły. Przetestuj je. Jestem przekonana, że przynajmniej część z nich będzie również dla Ciebie skuteczna.

 

˜ JEŻELI LUBISZ ZAPISYWAĆ SŁÓWKA lub je przepisywać, zauważasz, że tak lepiej i szybciej zapamiętujesz, skorzystaj z poniższych sposobów.

 

 • Twórz swoje własne listy wyrazów, ale dopisuj również całe zdania. Baw się słownictwem, grupuj (np. synonimy, tematycznie) lub przeciwstawiaj (antonimy). Zawsze jednak buduj przy tym zdania oznajmujące i pytające.

 

 • Twórz własne mapy słówek, tzn. zapisuj nowe słowa kojarzące Ci się z innymi, które znasz, tworząc schematy skojarzeniowe. 

 

 • Twórz częściej swoje własne fiszki (karteczki z jednej strony z wyrażeniami po polsku, z drugiej po niemiecku), ale nie tylko z pojedynczym wyrazem. Zapisuj również całe zdania.

 

 • Osoby preferujące naukę multimedialną mogą skorzystać z różnych aplikacji jak QUIZLET  (www.quizlet.com/pl) i stworzyć swoje fiszki na ekranie.

 

 • Wyrażenia, które jest Ci trudno zapamiętać, zapisuj po kilka razy, zrób kilka takich fiszek, zaczynaj utrwalanie od tych najtrudniejszych dla ciebie.

 

 • Poznając nowe słowo, zawsze twórz z nim swoje zdanie lub zapisuj i powtarzaj to usłyszane.

 

Pamiętaj, aby przy każdym z powyższych sposobów zawsze powtarzać na głos zdania oraz budować pytania.

 

 

˜ JEŻELI LUBISZ RYSOWAĆ, twórz swoje własne grafiki i podpisuj je słownictwem.

 

 • Rysuj obrazki, symbole na karteczkach, w formie plakatu na jednym większym arkuszu, a następnie podpisuj je wyrazami i zdaniami. Jeżeli wolisz tradycyjne sposoby, załóż sobie zeszyt, najlepiej kieszonkowych rozmiarów, aby móc go nosić zawsze przy sobie i zaglądać do niego jak najczęściej. Może to być oczywiście smartfon czy jakiekolwiek inne urządzenie z możliwością tworzenia takich  notatek.

 

 • Wykonuj również fiszki graficzne, tzn. po jednej stronie karty rysunek, po drugiej zdanie opisujące wydarzenie, czynność itp.

 

 • Zwolennicy korzystania z nowoczesnych technologii mają do dyspozycji własny smartfon/ tablet z różnymi aplikacjami. Najważniejsze to znaleźć sposób, który sprawi Ci przyjemność. Im częściej obcujesz z językiem niemieckim, tym lepsze efekty.  

 

 

˜ PRZYGOTOWANIE DO KARTKÓWKI

 

Dla osób młodszych, które muszą szybko nauczyć się słownictwa na kartkówkę, polecam:

 

 • zestawianie słówek na różne sposoby, np. wg synonimów, wyrazów o podobnym znaczeniu, wg rodzajników („der/ die/ das”), powtarzanie ich na głos

 

 • wyszukanie w podręczniku zdań, w których one występują i zapamiętanie ich

 

 • wykonywanie sobie samodzielnie kartkówki (zapisanie słów w j. polskim, a następnie uzupełnianie z pamięci w j. niemieckim)

 

 • używanie kolorów, zaznaczanie wg własnych skojarzeń lub wg zagadnień gramatycznych

 

 • poszukanie w Internecie ćwiczeń interaktywnych w danym zakresie

 

 • lub korzystanie ze słownika odtwarzającego wymowę i powtarzanie słów, wyrażeń oraz całych zdań

 

 

˜ ZNASZ JUŻ PODSTAWY, SZKOLISZ SIĘ DALEJ

 

      Jeżeli jesteś osobą, która poznała już podstawy języka, ucz się kolejnych słów objaśniając je w języku niemieckim.  

Prosty przykład:

praca biurowa – die Büroarbeit - die in einem Büro anfallende Arbeit (https://de.thefreedictionary.com). W Internecie dostępny jest również słownik DUDEN (https://www.duden.de/woerterbuch), w którym można sprawdzić w jakich kontekstach używa się danego słowa, jego znaczenia, wymowę lub sprawdzić poprawność, t.j. pisownię, poprawność gramatyczną (odmianę przez przypadki, formy w czasie przeszłym, w trybie przypuszczającym, itd.).

 

 

˜ CZYTAJ, SŁUCHAJ, OGLĄDAJ, PISZ – ZAANGAŻUJ SIĘ

 

 • Pracuj nad językiem korzystając z różnych materiałów w języku obcym, jak książki, filmy, programy telewizyjne i radiowe. Internet daje jeszcze wiele innych możliwości, jak czytanie bloga, webinarów, tekstów w formie podcastów czy też ćwiczeń interaktywnych.

 

 • Zapisuj zdania, reakcje, utrwalaj je na głos, powtarzaj

 

 • Twórz swoje dialogi, pokazujące w jakim kontekście używa się danych wyrażeń. To pozwoli Ci lepiej zapamiętać.

 

 

˜ JEŻELI LUBISZ SŁUCHAĆ MUZYKI, nie rozprasza Cię ona, zadbaj o to, aby w trakcie nauki była słyszalna.

 

 • Powinna to być raczej muzyka instrumentalna, ponieważ słowa mogą już Cię rozpraszać. Tekst piosenki angażuje nasz mózg do jego przetwarzania, a zależy nam przecież na skupieniu się na słówkach, których chcemy się nauczyć.

 

 • Należy zadbać również o to, aby muzyka nie przypominała swoim brzmieniem hałasu, który nie sprzyja skupieniu. Natłok mocnych dźwięków jest zwyczajnie męczący.  

 

 • Wybieraj utwory w spokojnym rytmie, ponieważ taki nas relaksuje, uspokaja, spowalnia rytm serca, co z kolei przyspiesza proces przyswajania wiedzy.

 

 

ELIMINOWANIE NUDY I RUTYNY

 

    Powyższe sposoby na zapamiętywanie słówek, mogą w którymś momencie stać się dla Ciebie już mało atrakcyjne, a więc i mało skuteczne. Staraj się dostarczać swojemu mózgowi różnych bodźców, urozmaicaj sobie naukę, zmieniając co pewien czas sposób przyswajania słownictwa. Nie rezygnuj z tego, który bardzo lubisz, ale próbuj innych sposobów, to pobudza nasz mózg do pracy.

 

Pracuj nad wszystkimi aktywnościami, tzn. czytaj, słuchaj i oglądaj, pisz, mów. Stosuj to, na co masz ochotę, ale pamiętaj o kształtowaniu wszystkich tych umiejętności.

 

Jak zmienić wyżej wymienione już sposoby nauki słówek w języku niemieckim?

 

Wszystko zależy tylko od Twojej własnej kreatywności. Poniżej kilka przykładów.

 

 • Twórz grafikę zawierającą więcej słówek do uzupełnienia, np. grafika przedstawiająca dom powinna być uzupełniona nie tylko pojedynczymi słowami jak drzwi, okna, parter, piętro, schody, lecz również krótkim zdaniami typu „Otwieram okno na parterze. Zamykam drzwi pokoju. Idę schodami do góry.” Wymyślaj zdania, których chciałbyś użyć, a nawet takie, które wydają Ci się może dziwne lub zabawne.

 

 • Skopiuj swoją listę słówek, porozcinaj na małe karty/ paski i baw się w dopasowywanie (pozostawiając oryginał jako klucz poprawności).

 

 • Wzbogać każdy z powyższych sposobów o pytania i odpowiedzi (jeżeli dotychczas jeszcze ich nie budowałeś), zadawaj je sobie i odpowiadaj. Pojedyncze słowa nie wystarczą.

 

 • Używaj kolorów, ramek, wszystkiego co zauważasz, że pomaga Ci zapamiętać.

 

 • Używając na co dzień różnych przedmiotów, nazywaj je sobie na głos w j. niemieckim jednocześnie je dotykając, mów co nimi robisz. Buduj swoje zdania w czasie przeszłym i przyszłym, nie tylko w teraźniejszym.

 

 • Pamiętaj, że uczenie się słów poprzez tłumaczenie ich innymi wyrażeniami w j. niemieckim jest świetnym sposobem, ale nie prawdą jest, że tłumaczenie słów na j. polskich utrudnia naukę. Tłumacz sobie słowa, jeżeli odczuwasz taką potrzebę.

 

 

Szukaj własnych rozwiązań i pamiętaj, że każde z nich, choćby najbardziej banalne, jest dobre, jeżeli sprawia, że robisz postępy.

 

 

JAK NAUCZYĆ SIĘ MÓWIĆ W JĘZYKU NIEMIECKIM?

 

    Jak już na początku wspomniałam samo słownictwo to nie wszystko. Stosuj powyższe wskazówki, ale otwieraj się też na inne podpowiedzi. Sprawdzaj, co tobie najbardziej odpowiada i daje efekty. Nie unikaj gramatyki. Jej znajomość pozwoli Ci posługiwać się coraz bardziej rozbudowanymi zdaniami i sprawi, że będziesz więcej rozumieć.

 

˜ Słownictwo, niezależnie od tego, w jaki sposób uczysz się go, musi być utrwalane systematycznie. Korzystniej będzie częściej powtarzać, ale mniejszy zakres. 

 

 

˜ Zawsze powtarzaj słowa na głos. Podkreślam to kolejny raz, ponieważ ustne ćwiczenia są niezmiernie ważne. Dążysz do tego, aby porozumiewać się. Jeżeli masz nagranie tych słów, zdań, dialogów, innych tekstów, słuchaj ich i powtarzaj. Pojedyncze wyrazy utrwalaj na głos w zdaniach. To sprzyja prawidłowej wymowie, utrwaleniu słów oraz nabyciu swobody mówienia. Nabierzesz więcej pewności i odwagi do używania języka niemieckiego i właściwego reagowania w nim.

 

 

˜ Wszystkie powyższe wskazówki podaję ze szczególnym naciskiem na to, aby budować całe zdania. Jest to bardzo ważne, ze względu na to, że słownictwo najlepiej zapamiętuje się w kontekście, tzn. w sytuacji, w jakiej może  być użyte oraz w jakiej ty chciałbyś go użyć. Ponadto dążysz przecież do tego, aby umieć mówić pełnymi zdaniami, dlatego musisz ćwiczyć je od początku.

 

 

˜ Ucząc się należy stwarzać sobie jak najwięcej możliwości używania języka. W jaki sposób to robić?

W każdej sytuacji staraj się nawet w myśli nazywać przedmioty, zjawiska, zdarzenia, które widzisz. Gdy rozmawiasz z kimś w j. polskim, próbuj sobie przypomnieć, jak Twoja reakcja brzmiałaby w j. niemieckim, jakimi słowami mogłabyś/ mógłbyś się posłużyć. Sprawdzaj często w słowniku (zainstaluj go sobie w telefonie lub korzystaj z Internetu) jak brzmią słowa, których potrzebowałabyś/-łbyś w danej sytuacji. Jak najczęściej próbuj zadawać sobie pytania w j. niemieckim i buduj odpowiedzi.

 

 

Pomocne są również aplikacje telefoniczne, z których możemy korzystać w każdej chwili, strony Internetowe, a na nich artykuły, filmy. Osobiście polecam stronę https://www.dw.com/de/deutsch-lernen . Można tam znaleźć wiele ciekawych materiałów do nauki j. niemieckiego.

 

 

˜ Opisuj wydarzenia lub same przedmioty pisemnie lub/ i ustnie. Warto też zastanowić się, co Cię interesuje i ćwiczyć wypowiedzi w tym zakresie.

 

 

˜ Prowadząc zajęcia często stosuję tzw. symulacje językowe, co pozwala przygotować uczących się języka niemieckiego do sytuacji, w których najprawdopodobniej się znajdą. Jeżeli kursant ma przed sobą pobyt w hotelu w Niemczech, symulujemy sytuację, w której przyjeżdża do hotelu i musi się zameldować, rozwiązać problem, poprosić o coś, czego brakuje w pokoju i wiele innych sytuacji.

 

 

Jak wykorzystać ten sposób do samodzielnej nauki? Jedną z wersji, które sama kiedyś stosowałam, jest wypisanie sobie wszelkich możliwych pytań jakie mogą paść np. od hotelarza, a następnie ustne ćwiczenie odpowiedzi. Jeżeli nie wiesz, czy tak brzmiałaby odpowiedź, poszukaj materiałów w Internecie.

 

 

Można także ćwiczyć budowanie zdań pytających w zakresie, który nas interesuje. Ważne jest to, aby ćwicząc daną sytuację wyobrazić sobie tą autentyczną, wręcz udawać np. gościa w hotelu.

 

 

˜ Uczęszczając na kurs językowy, nie zakładaj, że to wystarczy. Musisz również samodzielnie nauczyć się żyć z językiem obcym każdego dnia. Niezależnie od tego na jakiego rodzaju zajęcia uczęszczasz, obcowanie z językiem niemieckim powinno stać się Twoim nawykiem.      

 

 

 

     Nie rzadko osoby kończące szkołę, mimo kilkuletniej nauki języka niemieckiego, nie potrafią się nim posługiwać. Dlaczego tak się dzieje?  

 

Głównie dlatego, że uczenie się słówek i rozwiązywanie zadań w podręczniku lub zeszycie ćwiczeń to nie wszystko, czego potrzebujemy, aby nabyć umiejętność posługiwania się językiem obcym. Słuchane teksty lub oglądane filmy  na lekcjach także nie będą skuteczne, jeżeli zabraknie zaangażowania osoby uczącej się. Ważna jest motywacja, nastawienie i określenie własnego celu, ponadto zrozumienie faktu, że rozwijanie języka to nieustanna praca nad jego doskonaleniem. Nic samo się nie zrobi. W szkole otrzymujemy możliwość poznania języka obcego, jednak bez własnego zaangażowania w jego naukę nie uda nam się osiągnąć zadowalającego poziomu.

  

      Chcąc porozumiewać się skutecznie w kolejnym języku, nie można o nim zapominać. Powinien on stać się Twoją codziennością, podobnie jak język polski. Czytaj, oglądaj, słuchaj, pisz, zawsze bądź aktywny. Podchodź do nauki języka niemieckiego z dobrym nastawieniem, baw się nim, pracuj kreatywnie i systematycznie. Jeżeli znajdziesz codziennie przynajmniej 15 minut, może uda Ci się dwa razy dziennie, szybko zauważysz postępy.  

 

Monika Szubielska

OPTIMAL JĘZYKI OBCE

 

 

 

27 sierpnia 2018

Jak uczyć się skutecznie słówek z języka niemieckiego?

OPTIMAL JĘZYKI OBCE SZCZECIN  © 2017 | POLITYKA PRYWATNOŚCI | KURSY - OFERTA  CIEKAWOSTKI  | KONTAKT